Veselé Vánoce v Peru

Peruánské Vánoce je těžší obecně popsat, protože jinak je slaví bohatší rodina v Limě a zcela odlišně chudá rodina v horách. Co je ale charakterizuje je, že jsou VESELÉRODINNÉ.

Veselé jsou se vším všudy. Když jsem tam trávila první Vánoce, postahovala jsem si  naše koledy i vánoční písničky v angličtině (Ellu Fidgerald a Franka Sinatru). Bylo to v roce 2009, kdy ještě o wifi v Puertu Maldonadu (městě v peruánské Amazonii) nebylo ani slyšet.

V té době přítelova maminka mě na Štědrý večer poprosila, ať pustím nějakou vánoční hudbu. Po zkušenosti s mými kamarády v džungli, jsem zvolila raději veselejší anglické. Kamarádi si po spuštění českých koled začali zacpávat uši s útrpnými výrazy a válet se v křečích po podlaze s výkřiky, že je chci zabít a pouštím jim pohřební hudbu (pro vysvětlení: Peruánci prostě rádi šaškují).
Podařilo se mi tedy na Štědrý večer pustit 2 anglické písničky a pak mne požádali, ať tam pustím raději něco veselejšího, třeba lambádu, ať je veselo, když je ten Štědrý den.

V tomto článku vám nebudu popisovat Vánoce v různých částech Peru. Zaměřím se jen na místo, které dobře znám a tím je peruánská Amazonie, konkrétně město Puerto Maldonado v regionu Madre de Dios, kde jsem prožila několikatery Vánoce.

Klasické rodinné setkání při štědrovečerní večeři. 

O Vánocích musí být rodina pohromadě – hlavně ta peruánská

Obecně jsou Vánoce v Peru rodinné. Sjede se široká rodina, všichni chtějí být na svátky spolu. Proto jsou v tomto období velmi drahé letenky a to jak mezinárodní, tak vnitrostátní. Peruánci rádi říkají, že Vánoce jsou pro děti a Silvestr pro dospělé. S dětmi si hrají či je vezmou na jimi oblíbená místa – do parku, na zmrzlinu, apod.

Dárky pouze pro děti

Co se mi ale na jejich Vánocích moc líbí je již zmíněné věnování tohoto dne dětem. Děti jsou také jediní, kdo dostává dárky. S množstvím dárků se to také nepřehání. Děti je dostávají asi do věku 10 let (bude to různé v různých oblastech). V rodině jsou dvě dvanáctileté neteře, které již pár let slýchají, že pod stromečkem nic nebude. 😊 Vloni ještě dostaly pár dárků, jako lampičku do pokoje a trička a oblečení a letos tam možná ještě pár triček najdou.

Neteře při rozbalování vánočních dárků.

Pokud vás zajímá, jak vypadají peruánské Vánoce z pohledu dětí, s pomocí neteře jsme napsaly peruánskou část Adventní cesty kolem světa od Lucie Letochové. Zde najdete 24 vánočních příběhů  a 24 vystřihovánek z různých zemí – ideální zábava na společný čas s dětmi. 🙂 

Večeře o půlnoci

Štědrý den bývá velmi dlouhý, jelikož Štědrovečerní večeře se koná až o půlnoci. Jak už jsem zmínila, rodina se hodně věnuje dětem a pak také přípravě jídla. Do rodiny přichází stále nějaké návštěvy – příbuzní. Občas mívám problém některé lidi zařadit (jen na svatbě jsme měli asi 100 lidí jako nejbližšího příbuzenstva). Poté, co jsem se jednou zeptala mé dvanáctileté neteře, který strýček a teta to zrovna přišli a ona mě odvětila: „nevím teto, prostě nějaká teta a strejda“, jsem už v klidu.

O půlnoci pak začíná Štědrovečerní hostina. Nejmladší člen rodiny položí Ježíška do jesliček, bouchne se sekt, popřejeme si krásné svátky a děti si rozbalí dárky. Pokud jsou v rodině hodně malé děti, mohou si je rozbalit ještě před půlnocí než jdou spát. Nebo, pokud je babička hodně zvědavá, rozbalí některé dárky s vnoučaty už předem – jako jednou, když jsme posílali balík s dárky z ČR.

Po půlnoci dorazí i další příbuzní, takže je nás v domě nejčastěji kolem dvaceti. Děti po rozbalení dárků odpadnou a fiesta pro dospělé tak pokračuje často do svítání. Tchyně po návratu z ranní mše mnohdy vyhání poslední „borrachos“ (opilce). 😀

Bohužel s půlnocí odstartuje také řada petard a ohňostrojů, na které si mnoho Peruánců potrpí (horší je to ještě na silvestra). I když i zde se v poslední době ozývají hlasy na jejich omezení, v mé peruánské sociální bublině je většina známých nemusí.

Vánoční výzdoba v Amazonii – Iquitos, Peru.

Jídlo je základ

Peruánci rádi jí a vaří. Jejich kuchyně mnohokrát vyhlášená jako nejlepší kuchyně Jižní Ameriky. Proto při návštěvě Peru rozhodně nezapomeňte ochutnat všechny jejich pochoutky. Na Štědrý den se nijak nepostí, i když jí trochu méně, aby zvládli půlnoční velkou hostinu. V rodině uvaří přes den vydatnou slepičí polévku z některé slepice na dvorku. Přes den pak chystají jídlo na Štědrovečerní večeři. Hlavním jídlem je krocan a pečené brambory s různými pikantními omáčkami z jihoamerických papriček. Nesmí chybět saláty, ovoce, různé sladkosti pro děti a sladký chléb „paneton“. Na půlnoc se připravuje také vynikající pravá peruánská horká čokoláda. Pamatuji si, že se jeden rok nevypila, protože ještě o půlnoci bylo 33° C.

„Kreativní výzdoba“ v Puertu Maldonadu na Vánoce 2023.

Cukroví, jako máme zde, v Peru neznají. Jednou jsem přivezla na Vánoce krabici s 3 kg našeho tradičního domácího cukroví a moc jim všem chutnalo, skoro na posezení by vše snědli. Tchyně ho musela zabavit a uschovat, aby něco zbylo do Štědrého dne.

Štědrovečerní stůl s peruánským jídlem doplněný o pár českých kousků. Na levém obrázku je sladký chléb paneton, peruánské víno v české broušené skleničce (skleničky mj. tchýně zabavila a vytahuje je při speciálních příležitostech). Napravo je kromě českého cukroví i krocan s výbornými peruánskými bramborami.

Po Štědrém dni se také připravují různá tradiční jídla, protože s rodinnými návštěvami se dveře netrhnou. Příbuzní z farmy občas přinesou larvy nosatců, zde zvané „suri“, což je pro většinu rodiny pochoutka. Většinou je smaží na pánvi a pak dochutí solí. Já to také ochutnala, ale nijak mě to nezaujalo, je to hodně mastné, takový opečený tuk (ale prý zdravý tuk 😊).

Larvy nosatců zvané suri. Nalevo je jejich příprava – typicky se smaží a napravo způsob servírování – se solí a vařeným banánem. Jedná se o tzv. zelený banán na vaření (plantain).

Veselá výzdoba

Na Vánoce nesmí chybět výzdoba. Kolikrát čím kýčovitější – blikající – barevnější – tím lépe. Naštěstí s tím kromě nákupních center ve velkých městech nezačínají tak brzy jako u nás. V Puertu Maldonadu začali zdobit palmy a další stromy na náměstí třeba až 23. prosince odpoledne (jak vidíte níže na fotce).

Výzdoba na náměstí v Puertu Maldonadu. Stačí až den před Štědrým dnem – není kam spěchat…

Kdo si stěžuje na vánoční koledy v obchoďácích, měl by navštívit peruánskou tržnici – místa, kde prodávají vánoční výzdobu. Zde mají naráz zapojené všechny blikají řetězy a další blikající nesmysly, které mají navíc tu úžasnou funkci, že hrají vánoční písničky. Vše v provedení „Made in China“, takže zvuk je opravdu velmi lahodný a vůbec ne kvílející.

Ukázky vánoční dekorace v amazonské části Brazílie a Bolívie – je to velmi podobné Peru. 

O výzdobu stromečku jsem se pokusila jednou i doma, respektive přítelova maminka mne poprosila, zda bych to vyzdobila dle našeho vkusu. Vše jsem sladila a decentně ho nazdobila. Podívala se na něj, řekla, že hezké, ale moc smutné, že ho ještě dozdobíme. Ano, jak tušíte, na malém asi metr vysokém plastovém stromku přistálo tisíc dalších ozdob a 3 různé blikající a vyhrávající vánoční řetězy.

Vánoční výzdoba na domku v Puertu Maldonadu.

Betlém – zde zvané Nacimiento – nesmí chybět v žádné rodině. Je často důležitější i větší než stromeček. Skládá se ze všech postav i různých zvířátek (u nás v rodině nechybí papoušci a další živočichové z džungle). Je také vesele vyzdobeno, lemuje ho minimálně jeden blikající a vyhrávající řetěz.

Takový „malý“ betlém (nacimiento) zabírající část místnosti v hostelu v Urubambě.


Betlémy v džungli zobrazují Marii, Josefa a Ježíška jako původní obyvatele. Z fauny pak nechybí jaguár, kapybara, papoušci a další. 🙂

 

Tradice a návštěvy kostelů

S tradicemi je to opět v různých částech Peru různé. Mnoho Peruánců, především z chudých horských oblastí, chodí na mši do kostela, která se buď na Štědrý večer před půlnocí nebo je posunutá na druhý den ráno. V džungli to s modlením nepřehánějí.

Pravidelná je však návštěva hřbitova. Na hřbitov chodí rodina 25. prosince, kdy jsou narozeniny zesnulé babičky Aurory. Na hřbitov jde celá rodina, přinesou kytku, zapálí svíčku a povídají si. Já při této příležitosti ráda zjišťuji střípky z rodinné historie.

28. prosince je pak Dia de Los Inocentes (Den Neviňátek), což zde slaví podobně jako my apríl. Prostě si z druhého můžete dělat libovolné žertíky a to mají Peruánci velmi rádi.

Další moje příběhy nejen z Vánoc v Amazonii najdete v e-knize Příběhy z džungle.

Vánoce v Peru pro návštěvníky

Pokud vás lákají Vánoce v Peru, doporučuji zavčas zakoupit letenky. Peruánci hodně cestují na svátky za rodinami a letenky jsou dražší.

Pro plánování cesty do Peru doporučuji využít e-book Jak naplánovat cestu do Peru aneb užitečné rady před cestou. Dozvíte se v něm více o nákupu mezistátních a vnitrostátních letenek, očkování, výměně peněz a mnoho dalšího.

Krásné svátky prožité dle vašich představ – ať již jste kdekoliv!

Zuzka

P.S.: Sháníte-li zrovna dárky a hledáte nějaký jedinečný, který udělá radost na všech stranách – obdarovaným i výrobcům v Peru – mrkněte do e-shopu na úžasné jemné svetry a další výrobky z Peru.

Pokud se vám článek líbil a nechcete přijít o nové články, můžete se přihlásit k jejich odběru.

A jestli máte rádi kulturu Latinské Ameriky můžete se přidat do FB skupiny Milujeme Latinskou Ameriku.

Chystáte se do Peru?

Mám tu pro vás pár užitečných informací:

Příručku zdarma Jak naplánovat cestu do Peru s praktickými informacemi k cestám do Peru – počasí, finance, bezpečnost, zdravotnictví. atd.

Itineráře na 2 a 3 týdny pro cestování po vlastní ose – s detailními plány cest do Peru den po dni. 

Ráda představuji lidem krásy Peru i příběhy zdejších lidí. Peru je moji milovanou zemí, kde jsem nějaký čas žila, měla svatbu a kam se každoročně vracím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.