Kde a jak si v Peru vybrat věci ze 100% alpaky?

Svetr z Peru je asi nejčastější suvenýr, který si lidé z Peru vozí. Jsou barevné, krásné a jemné. Jsou ale fakt z alpaky? Dá se prodejcům na tržnici věřit? Jak poznat svetr z alpaky a kolik asi stojí?

Se založením e-shopu s dovozem svetrů a dalších výrobků z Peru jsem začala čím dál více pronikat do „tajemství výroby“ peruánských svetrů, navštívila mnoho pletařů a místních pletacích dílen, malých prodejců i luxusních obchodů. A ráda se s vámi o své znalosti podělím.

Svetry na tržnici

Svetry a další pletené výrobky na tržnici s největší pravděpodobností nebudou ze 100% alpaky nebo dokonce z baby alpaky (první střih vlny), jak občas tvrdí prodejci s vidinou výdělku. 😀 Jsou vyrobeny ze směsi akrylového vlákna a vlny z alpaky, která je zastoupena asi v 30-70 %. U naprosté většiny svetrů je poměr nižší (mají alpaky do 50 %, přesně se to ale nedozvíte, to netuší ani prodejci na tržnici), pouze některé lepší kousky mají vyšší poměr. Jak je poznáte, popisuji níže.

Klasické svetry z peruánské tržnice. Jsou veselé, barevné, jemné, ale rozhodně nejsou ze 100% alpaky. Té je tam 30 – 50 %.

Mix s akrylem je z několika důvodů – především nižší cena, ale také jednodušší zpracování a akrylové vlákno dodá alpace někdy jemnost. Vlákna z alpaky totiž nemusí za každou cenu být jemná, jak se uvádí. Vlna se musí „přebrat“ a vybrat ta jemnější vlákna, což se pak odrazí i na ceně. Proto se můžete setkat s tím, že výrobek ze 100% alpaky, který si koupíte v místní horské komunitě bude hrubší než výrobek z luxusnějšího obchodu z centra města.

Svetry z tržnice se vyrábějí v menších, často rodinných dílnách na pletacích strojích (viz foto). Nejvíce jich je (vzhledem k ceně za lidskou práci a dostupnosti vlny) v oblasti Altiplana, v okolí Juliacy (jezera Titicaca). Odtud se pak ve velkém sváží do jiných měst, kde si to rozeberou trhovci a prodávají vám na trhu.

Pletařská dílna v Cuscu.

Svetry to nejsou špatné, jsou veselé, barevné, jemné, sama jich mám několik. Jejich nákupem určitě podpoříte místní. Zpracování nebývá mnohdy kvalitní, proto je před zakoupením dobré zkontrolovat například švy, přišití kapes, dírky v okolí krku, menší dírky na spojích a podobně. Často mají kratší rukávy a malou kapuci.

To je i důvod, proč tento druh svetrů už moc neodebírám na e-shop. Kontrola a následná úprava těchto chybek pak stojí pomalu jako celý svetr. 😀 I když za Peruánce je to často „v pohodě, vždyť to není skoro vidět“, jak už mi několikrát řekli. 😀

Ale jako hezký suvenýr, který potěší je to fajn. Obzvláště z mé zkušenosti děti mají tyto barevné a jemné svetry v oblibě.

Jaké jsou průměrné ceny výrobků z tržnice?

  • svetr – 40-60 solů (dle velikosti, zpracování a místa prodeje)
  • dětský svetr – 25-40 solů
  • šál 15-30 solů
  • rukavice, čepice 7-15 solů

Jak poznat 100% alpaku?

Výrobky z alpaky mají jemnější a hustší pleteninu, ze které mohou vykukovat takové delší chloupky (viz foto). Na dotek je alpaka chladnější (schválně si zkuste pohladit svetr z uměliny a svetr ze 100 % alpaky, už na dotek poznáte rozdíl), ale ve výsledku více hřeje než směsi s akrylem.

Kvalitnější, hustší pletenina i místy delší chloupky u výrobků z alpaky.

Dříve jsem se řídila jemností, ale s postupným pronikáním do tajů alpaky vím, že to není rozhodující hledisko. Po nošení nebo prvním vyprání se trochu na dotek hrubší svetr zjemní. Jak jsem psala výše, vlákna alpaky mají různou kvalitu. Obecně nejjemnější je baby alpaka (první střih vlny u lam v období 1-3 roky).

Svetr ze 100% baby alpaky v Manos de la Comunidad.

Vhodné je si vybrané oblečení také vyzkoušet na holou kůži nebo přes tričko s krátkým rukávem. Občas se totiž stává, že lamí vlnu míchají ještě s ovčí. Vlákno lamí vlny totiž není tolik zkadeřené jako to ovčí, proto je jemné, neškrábe a navíc obsahuje mikrodutiny, díky kterým má alpaka výborné termoregulační schopnosti.

Více o vlastnostech vlny z alpaky a její údržbě si můžete přečíst v mém dalším článku.

Šály z baby alpaky.

Kde si vyzkoušet / prohlédnout výrobky z alpaky?

Abyste měli představu o rozdílnosti jemnosti vlny a pravých výrobků z ní, uděláte nejlépe, když navštívíte přímo místa, kde dělají ukázky o zpracování vlny z alpaky. Proslulé je například Chinchero v Posvátném údolí nebo Manos de la Comunidad kousek za Cuscem směrem na Pisac, ve kterém se ráda zastavuji s lidmi, které provázím. V komunitních textilních centrech Chincheru vám sice udělají skvělý výklad o tradičním zpracování vlny z alpaky, ale velká část prodávaných výrobků je opět mix s akrylem (protože turismus).

Chinchero je fajn na ukázky tradičního způsobu a zpracování vlny z alpaky. Zde ukázka přírodního barvení vlny. V prodejní nabídce je ale i dost svetrů ze směsi z akrylu, tak se nenechejte zmást. 🙂

V Manos de la Comunidad vám také udělají výklad o zpracování vlny z alpaky a ukáží rozdíly mezi svetry ze směsi alpaky a akrylu. Navíc tu mají boží „lamí farmu“, kde chovají množství druhů lam, alpak, ale i morčata a jedno zachráněné mládě kondora. Farmu si zdarma můžete projít a nakrmit lamy, což z mé zkušenosti je skvělý zážitek pro všechny věkové kategorie.

Lamí farma u Manos de la Comunidad. U všech druhů lam jsou popsány jejich druhy, navíc je zde můžete i krmit (a to nejenom děti).
V Manos de la Comunidad můžete nakrmit i morčata. 🙂

Součástí areálu je i velký obchod s výrobky ze 100% alpaky, které odebírají od mnoha místních komunit a výrobců. Ceny jsou zde pro někoho vyšší (ručně tkaná ponča kolem 1500 solů, svetry od 400-500 solů výše), z mé zkušenosti však jejich přirážka odpovídá nákladům na provoz areálu a dalším nákladům. A máte zde záruku o původu a kvalitě výrobků.

Obchod v Manos de la Comunidad, kde si můžete nakoupit výrobky z alpaky od různých výrobců.

Kde nakoupit výrobky ze 100% alpaky?

Kromě výše zmíněného Manos de la Comunidad a Chinchera nakupuji drobné výrobky z alpaky jako čelenky, čepice, rukavice od místních na ostrově Taquile na jezeře Titicaca. Pletou to zde vše ručně a přímo vidíte, koho tím podpoříte. Jejich výrobky mívám často na e-shopu. Ale sežene je i v jiných komunitách.

Od Hectorovy rodiny z ostrova Taquile (jezero Titicaca) odebírám pravidelně jejich ručně pletené čelenky, čepice a rukavice z alpaky. Foto: Martina Martínez Arboleda.

Jistotou pro nákup 100% alpaky jsou pak kamenné obchody v centrech větších měst jako Cusco nebo v Arequipě.

Nejznámější značky / obchody jsou například Kuna, Intialpaca a Solapaca, atd. Výrobky vždy mají cedulku se jménem výrobce (můžete dohledat on-line) a přesným složením (vlnu z alpaky někdy kombinují s merinem či hedvábím).

Jestli chcete opravdu luxus, prostě to nejlepší, zajděte si do obchodu Kuna a vyzkoušejte výrobky z vlny divoké lamy vikuni, jejíž vlna je ta nejjemnější na světě. Protože tato lama se nechová v domácích chovech, není domestikovaná jako alpaka, ale vlna se zpracovává tradičním způsobem jako od doby Inků (postupných odchytem lam, jejich ostřiháním a pak vypouštěním), je tato vlna vzácnější a mnohonásobně dražší. Ale určitě doporučuji to vyzkoušet alespoň na dotek.

Kolik stojí výrobky ze 100% alpaky?

  • svetr od 400 solů a výše
  • šál od 200 solů a výše
  • rukavice, čepice od 60-100 solů

Tip: Koncem peruánské zimy (září) bývají občas výprodeje a v některých kamenných obchodech naleznete výrobky z alpaky s krásnými slevami.

Ještě malá rada na závěr, nákup svetrů nenechávejte na Limu, bývají zde ještě dražší a navíc tu nejsou tak běžně k dostání (hlavně se to týká těch běžných svetrů z tržnice).

A pokud jste v ČR a rádi byste si něco ze 100% alpaky (nebo částečně z alpaky) pořídili, mrkněte do mého e-shopu.

Moje další „dítě“ – e-shop S láskou z Peru.

Chystáte se do Peru?

Základní informace k cestě do Peru (počasí, finance, doprava, očkování, zdravotnictví) naleznete v příručce zdarma Jak naplánovat cestu do Peru.

Pokud chcete využít detailně naplánovanou cestu, podívejte se na Itineráře pro cestování po Peru po vlastní ose.

A pokud nemáte čas či se necítíte na přípravu cesty, mohu ji pro vás celou připravit a zajistit.

Ráda představuji lidem krásy Peru i příběhy zdejších lidí. Peru je moji milovanou zemí, kde jsem nějaký čas žila, měla svatbu a kam se každoročně vracím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.