Vlna z alpaky a její údržba 

Co je to alpaka?

Alpaka je domestikovaná lama, chovaná od dob Inků kvůli kvalitní vlně s vysokou hřejivostí.  Chovají se dva druhy alpaky: asi 90 % z nich je huacaya (s lehce kadeřavou srstí) a 10 % je suri (hustší srst, dlouhá hedvábná  vlákna). 

Specifika vlny z alpaky

Vlna z alpaky je lehčí a hřejivější než ovčí, protože vlákno obsahuje mikrodutiny. Je jemnější, neškrábe a nekouše, protože vlákna jsou málo zkadeřená (asi 2 zákruty na cm, oproti ovčí vlně se 6 zákruty). Nemá tolik tuku jako ovčí vlna a je hypoalergenní (vhodná i pro alergiky). 

Baby alpaka je další používaný termín. Neznamená to, že by hned ostříhali chuďátka lamí miminka. Je to vlna z prvního střihu lamy po dovršení dospělosti - 3 let věku (alpaky se dožívají 15-20 let). Je to ta nejjemnější vlna

Obrázky: 1) alpaka huacaya, 2) alpaka suri, 3) baby alpaka

Z jakého materiálu je oblečení na e-shopu?

Většina výrobků na e-shopu je ze směsi vlny z alpaky a akrylové vlny. Konkrétní procento naleznete vždy u jednotlivých výrobků. Je tomu tak kvůli nižší ceně. Avšak již částečné procento vlny z alpaky zaručí, že výrobky jsou příjemné na těle, nekoušou, jsou měkké a hřejivější než běžné svetry. 
Nově jsou některé svetry ze 100% alpaky.

Akrylové vlákno má podobnou texturu jako vlna, tolik nefilcovatí, nesráží se a snadno se pere, je lehké a velmi nenáročné na údržbu. Má dobrou odolnost proti vlivům světla, povětrnostním vlivům a mikroorganismům. Je měkké a nekouše. 

Údržba výrobků z alpaky

Do 30 % vlny z alpaky - lze prát na 40 °C.
30 - 90 % vlny z alpaky - doporučené praní je na 30 °C.
Výrobky s vyšším procentem vlny z alpaky se mohou při vyšších teplotách srazit, vlna z alpaky má větší srážlivost než ovčí vlna. Osobně peru výrobky do 50 % vlny z alpaky na 40 °C, ale u kvalitnějšího výrobku se to může vymstít.
90 - 100 % vlny z alpaky - program jemné ruční praní.

Svetry s jemným chlupem můžete po uschnutí vyčesat kartáčkem na ruce, aby svetr získat původní jemnou podobu. 

Ostatní materiály
Viskóza, polyester (maxi šály, doplňky)
Viskóza se vyrábí jako náhražka hedvábí od 19. století, jsou to celulózová vlákna. Viskóza je velmi příjemná, je měkká a splývavá.
Údržba: perte do 40 °C. 

Bavlna (šaty, povlaky, tašky, roušky)
Údržba: bavlněné výrobky je možné prát na 60 °C, ale kvůli stálobarevnosti kreseb je doporučováno praní na 40 °C.