Vlna z alpaky a údržba materiálu

Co je to alpaka?

Alpaka je domestikovaná lama, chovaná od dob Inků kvůli kvalitní vlně s vysokou hřejivostí.  Chovají se dva druhy alpaky: asi 90 % z nich je huacaya (s lehce kadeřavou srstí) a 10 % je suri (hustší srst, dlouhá hedvábná  vlákna). 

Specifika vlny z alpaky

Vlna z alpaky je lehčí a hřejivější než ovčí, protože vlákno obsahuje mikrodutiny. Je jemnější, neškrábe a nekouše, protože vlákna jsou málo zkadeřená (asi 2 zákruty na cm, oproti ovčí vlně se 6 zákruty). Nemá tolik tuku jako ovčí vlna a je hypoalergenní (vhodná i pro alergiky). 

Baby alpaka je další používaný termín. Neznamená to, že by hned ostříhali chuďátka lamí miminka. Je to vlna z prvního střihu lamy po dovršení dospělosti - 3 let věku (alpaky se dožívají 15-20 let). Je to ta nejjemnější vlna

Obrázky: 1) alpaka huacaya, 2) alpaka suri, 3) baby alpaka

Z jakého materiálu je oblečení na e-shopu a jak ho udržovat?

Stejně jako na většině peruánských tržišť jsou výrobky na e-shopu ze směsi vlny z alpaky (konkrétní procento naleznete vždy u jednotlivých výrobků) a akrylové vlny. Je tomu tak kvůli nižší ceně. Avšak již částečné procento vlny z alpaky zaručí, že výrobky jsou příjemné na těle, nekoušou, jsou měkké a hřejivější než běžné svetry. V budoucnu však na e-shopu plánuji i výrobky čistě z alpaky. 

Akrylové vlákno má podobnou texturu jako vlna, tolik nefilcovatí, nesráží se a snadno se pere, je lehké a velmi nenáročné na údržbu. Má dobrou odolnost proti vlivům světla, povětrnostním vlivům a mikroorganismům. Je měkké a nekouše. 

SVETRY – směs vlny z alpaky a akrylové vlny (akrylového vlákna)
Údržba: doporučené praní je na 30 °C (přiznávám, že já to peru na 40 °, ale pššt ☺). Svetry s vyšším procentem vlny z alpaky se mohou při vyšších teplotách srazit, vlna z alpaky má větší srážlivost než ovčí vlna. Svetry s jemným chlupem můžete po uschnutí vyčesat kartáčkem na ruce, aby svetr získat původní jemnou podobu. 

ŠÁLY
Šály slabší – směs vlny z alpaky (10 %) a viskózy (90 %)
Šály silnější (s motivy Machu Picchu) – směs vlny z alpaky (20 %) a viskózy (80 %)

Viskóza se vyrábí jako náhražka hedvábí od 19. století, jsou to celulózová vlákna. Viskóza je velmi příjemná, je měkká a splývavá.
Údržba: perte do 40 °C. 

ROUŠKY – 100 % bavlna
Údržba: bavlněné roušky je možné prát na 60 °C, ale kvůli stálobarevnosti kreseb je doporučováno praní na 40 °C. Úchyty roušek jsou gumičky (pruženky) a koženky (u roušek pro dospělé).