Aktuální informace pro vstup a cestování po Peru

Peru je na základě seznamu MZČR od 8.11.2021 zařazeno mezi země s nízkým rizikem nákazy COVID-19 (tj. je zelené).

Podmínky pro přílet do Peru

1) Negativní PCR test na covid starý max. 72 hodin (stačí v mobilu) nebo dokončené očkování.
Děti do 12 let se nemusí ničím prokazovat.
Zdroj: Lima Airport Arrival Protocol

2) Vyplněný Affidavit of Health and Geolocation online form 

Tady si můžete stáhnout můj návod na vyplnění, pokud vám formulář bude dělat problémy.

(Test i formulář stačí ukázat v mobilu).

3) Dvojitou roušku nebo vysokofiltarční respirátor (N95, KN95, FFP2, KF94) pro let a pohyb ve vnitřních prostorách. Ve venkovních prostorách jsou roušky ještě povinné, prakticky už ale nikdo netrvá na jejich nošení. Už uvažují o zrušení povinnosti jejich nošení.
– zdroj: Lima Airport – COVID-19


Pro aktuální informace o letech doporučuji sledovat:
Webové stránky MZV – Ambasády ČR v Limě
Webové stránkyfacebook letiště v Limě – Aeropuerto Jorge Chávez, Lima

Pro vnitrostátní lety je třeba mít dokončené očkování (2. dávka) nebo PCR test max. 72 hodin starý. Platí pro osoby starší 18 let. Zdroj: Vuelafacil.pe (web letiště) nebo článek v aj (andina.pe).

V Peru platí zákon zakazující vstup do veřejných vnitřních prostor neočkovaným osobám. Pro místní platí povinnost očkování od 18 let (3 dávky), pro turisty však ta 3. dávka neplatí!
Kontrolují to v některých dálkových autobusech, nákupních centrech, tržnicích – nejvíce ve velkých městech. Je to hodně i o lidech a o přístupu, někde to může vyžadovat i menší obchod. Prakticky stačí ukázat téměř cokoliv, kde je jméno a informace o očkování, nijak to nezkoumají kódy neskenují (tímto k ničemu nenabádám, jen popisuji, jak to tam chodí :-)).

Další podmínky vstupu

Nejsou třeba víza, povolený vstup za účelem turistiky je 90 dní – viz stránky Ambasády ČR v Limě. Při překročení povoleného počtu dní pouze zaplatíte při odjezdu pokutu 4,5 solu/den.

Očkování

Pro vstup do Peru není povinné žádné očkování (pokud nepřijíždíte z tropických zemí se žlutou zimnicí), doporučené je očkování proti žluté zimnici (která už se v Peru vyskytuje minimálně), břišnímu tyfu a žloutence. Malárie se v Peru nevyskytuje.

PCR a antigenní testy v Peru

Antigenní a PCT test lze provést na letišti v Limě laboratoře Unilabs (odkaz na laboratoře u letiště je zhruba ve 2/3 této stránky). Cena antigenního testu je 160 solů (výsledky do 1 hodiny) a cena PCR testu je 245 solů (výsledky do 12 hodin).

Níže jsou seznamy laboratoří, které dělají PCR (a většinou i antigenní testy)

Seznam laboratoří v Limě i s cenami. Zdroj: convoca.pe

Rady místních a cestovatelů

Aktuální informace můžete také získat ve skupině Cestování po Peru a Jižní Americe – od Čechů žijících v Peru, kteří tam poskytují ubytování nebo od několika málo cestovatelů, kteří se v Jižní Americe pohybují,

Hygienická opatření

V Peru platí:

povinné nošení roušek na veřejnosti a dvojité roušky v uzavřených prostorech a zachovávání sociálního odstupu na 1,5 metru
– restaurace jsou otevřené, nákupní centra, banky, obchody a parky jsou otevřeny
– hromadně pořádané akce, karnevaly a obyčejové slavnosti jsou zakázány
– je povolen vstup na pláže, k řekám a jezerům s přísným dodržováním hygienických standardů.

Zdroj: webové stránky Ambasády ČR v Limě

Cestování po Peru

Doprava (autobusy, vlaky, taxi, letadla) funguje. V rámci vnitrostátní dopravy je uváděno, že požadují testy pro jízdy delší než 5 hodin. Reálně to funguje tak, že levnější společnosti nic nechtějí a trochu kvalitnější

Odkazy na konkrétní autobusové a letecké společnosti, půjčovny aut a mnoho dalších praktických informací, které se vám hodí na cestu do Peru najdete v e-booku zdarma Jak naplánovat cestu do Peru.

Návštěva památek a přírody

Všechny památky včetně Machu Picchu jsou otevřené.

Vstupenky na Machu Picchu jsou v prodeji na oficiálních stránkách. Více praktických informací k Machu Picchu (jízdenky, atd.) naleznete v článku Machu Picchu – praktický průvodce.

Návrat do ČR

Od 9. dubna 2022 není třeba při návratu do ČR nic předkládat – viz stránky MZV.

Současný stav a osobní pohled

V Peru není vše tak, jak se dočtete ve zprávách. Oficiální c+pravidla dodržují více v centrech velkých měst (Lima), úřadech, velkých supermarketch a na Machu Picchu. Čím více na venkov, tím omezení mizí. Lidé jsou už ze situace unavení.

Plán cesty do Peru

Chystáte se do Peru a chcete čas co nejlépe využít a poznat to nejlepší? Mrkněte se na podrobné plány cest.

Ráda představuji lidem krásy Peru i příběhy zdejších lidí. Peru je moji milovanou zemí, kde jsem nějaký čas žila, měla svatbu a kam se každoročně vracím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.