Jak mi ayahuasca (možná) změnila život

Když jsem před dvanácti lety prvně odcestovala na biologickou stáž do amazonského pralesa, měla jsem v plánu vyzkoušet také ayahuascu. Něco jsem měla načteno z knížek a internetu a byla jsem nadšená z obrazů Pabla Amaringa.

Pracovala jsem necelé dva roky v peruánské rezervaci Tambopata v ekoturistickém středisku (ecolodge) jako Resident Naturalist, což byl terénní asistent mnoha biologických výzkumů, které zde probíhaly. Součástí byli i interakce s turisty. Lodge patřil mezi destinace podporující udržitelný turismus, většina turistů byla tedy velmi příjemná a otevřená. A tak se po každém ceremoniálu ráno při snídani rozebíraly halucinace, vize a zážitky. Občas bylo vidět, že někteří jsou ještě „pod vlivem“ (ceremoniál začínal v 9 večer a končil okolo 3. ráno).

Co je ayahuasca
Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) je liánovitá rostlina, která je používána pro výrobu halucinogenního nápoje původními indiánskými kmeny v Amazonii. V kečuánštině znamená „liána mrtvých“ či „liána duše“.
Tradičně je užívána jako prostředek k léčení, dále pro komunikaci se světem duchů a při dalších rituálech. Nápoj připravuje zkušený šaman a pro různé účely míchá ayahuascu s jinými bylinami. Občas je smíchána s rostlinou s kečuánským názvem chacruna (Psychotia viridis), která je z větší části zodpovědná za halucinogenní účinky.

Šaman nápoj připravuje pouze z určitých lístků a jeho příprava mu zabere několik hodin. Výsledkem je hustá hnědá tekutina nevalné zemité chuti, která způsobuje změny smyslového vnímání. Při jejím požití se často dostavuje průjem a zvracení, což je důležitý proces očisty těla. Při obřadu šaman vždy dohlíží na jeho účastníky, zpívá písně ikaros na přilákání duchů rostlin a v případě negativních či nežádoucích reakcí a halucinací dokáže zasáhnout a daného člověka „vrátit zpět“.

S rozvojem turismu se v Peru vyrojilo také mnoho pseudošamanů, kteří ayahuascu připravují pouze za účelem zisku. Proto při výběru šamana je třeba dát na dobré reference.

Mýty kolem šamanů a ayahuascy

Tady bych ráda zmínila pár věcí, ke kterým jsem během 12 let od vyzkoušení mé první ayahuascy, poznávání šamanů a lidí kolem ní, dospěla.

Většina lidí chystající se na ayahuascu považuje šamany za jakési nadlidi nebo polobohy. Přitom jsou to lidi jako každý kolem nás. Jen se různými technikami, praxí a postupy naučili jiným schopnostem a práci s energiemi. Každý šaman má své postupy, své písně a je také na jiné úrovni znalostí. A postupně se vyvíjí. A stejně jako ostatní lidé, mají svoje dobré a špatné vlastnosti. Ceremoniál nutně nemusejí provádět v tradičních hábitech, to bývá občas šaškárna pro turisty. Nenechejte se zmást předsudky ohledně vzhledu či oblečení.

Poznali byste v tomto člověku šamana? 🙂

Také jsem zaznamenala případy, že někteří šamani, kteří začali cestovat za ceremoniály do Evropy, se změnili k horšímu a své postavení začali různými způsoby zneužívat. Prý je změnily peníze. Nemyslím si. Pouze jejich skryté vlastnosti plně vypluly na povrch.

Šaman a ayahuasca vám mohou pomoci v určité vaší životní fázi. Pomohou vám jít do sebe nebo do minulosti a najít vodítka k určitým problémům. Ale také nemusí. Problémy za vás však nevyřeší, to musíte vždy sami.
Ayahuasca je jeden z prostředků, který můžete využít. Odpovědi na vše máte v sobě, jen je občas těžké je přes všechny nánosy najít. V tom právě může být ayahuasca nápomocná. Posunout vás v určité fázi vaší životní cesty. Šaman ani ayahuasca vás ale nespasí.

Dieta a ayahuasca

Spoustu odlišných rad je také pro dietu před ayahuascou. Pomalu každý člověk, který to absolvoval, má své „zaručené“ rady od „svého“ šamana. To je v pořádku, každý šaman má své osvědčené postupy. Nicméně ayahuasca je tolerantní rostlina. Pokud chcete ayahuascu ze zdravotních důvodů, delší dieta je určitě dobrá. Pro duševní zážitek však není nutná, stačí i lehká dieta v den ceremoniálu. Nejdůležitější je duševní pohoda a naladění se na rostlinu, žádný stres z diety nebo hladu.

Mám ayahuascu vyzkoušet?

Mnoho lidí se mne na toto ptá. Odpovídám jim: „Jděte do sebe. Pokud opravdu cítíte, že ji potřebujete vyzkoušet, jděte do toho. Pokud to tak necítíte, nenuťte se do toho. V Amazonii říkají, že ayahuasca si vás zavolá.“

Hadi, jaguáři a obrovský hmyz

A zpět k zážitkům turistů. Většina halucinací, které turisté zažili, byla v podobě hadů, jaguárů a dalších živočichů z džungle, nechyběl ani obrovitý hmyz. Až na výjimky se však nejednalo o negativní halucinace. Lidé to většinou vyprávěli s jistou fascinací a zájmem, že se jim podařilo dostat do jiných světů. Šaman vždy účastníky „hlídá“,  v případě negativních pocitů začne na danou osobu foukat tabákový dým a „přivede ji zpět“, tzn. že se dostane ze špatných halucinací.

To se stalo i mé kamarádce Alejandře, která nemohla ani promluvit, tak zakopala nohou a šaman ji během několika minut dostal zpět pomocí písní ikaros a tabákového dýmu. U ceremoniálu byl vždy přítomný i místní průvodce mluvící anglicky pro případ potřeby.

Vyobrazení vizí při ayahuasce. Foto: Leonardo Inuma Pezo 6| Flickr | Licensed under Creative Commons 2.0.

Moje zážitky

Na svoji první ayahuascu jsem se nijak zvlášť nepřipravovala, dodržela jsem lehkou dietu (viz informace níže Jak se připravit na ayahuascu). Nějak se však ke mně nedostala informace, že bych ten den neměla mít větší fyzickou aktivitu, abych ceremoniál neprospala (spát turisty na ceremoniálu jsem nikdy neviděla, tak mne to ani nenapadlo). Ráno před ceremoniálem jsem vstala o půl páté, provedla monitoring papoušků krmících se každé ráno na solisku a poté se s mačetou věnovala údržbě stezek v džungli.

Sluch jako kočka

Obřad začal v 9 hodin, jako obvykle. Probíhal mimo areál ve velkém bungalovu, který byl vyhrazen pro přednášky a podobné akce. Na zemi měl každý účastník připravenou matraci, kbelík na zvracení (pro případ, kdyby to nestihl na blízký  záchod) a toaletní papír. Šaman každému podal „panáka“ hustého hnědého nápoje nevalné zemité chuti a začal zpívat písně zvané „ikaros“ na přilákání duchů rostlin.

Přišlo mi, že jsem měla delší nájezd, dlouho se nic nedělo a také jsem upadla do polospánku kvůli brzkému vstávání i fyzické námaze daný den. Vybavuji si barevné sny a příjemné vidiny. Okolí se mě často ptá, k čemu bych to přirovnala, tak nejblíže to mělo z mé zkušenosti k LSD. Pak jsem se trochu více probudila a mám pocit, že ayahuasca na mne začala více působit. Sluch jsem měla jako kočkovitá šelma, slyšela jsem pohyb každého zvířete, každý pohyb listu. Byl to zajímavý a příjemný pocit, mít takto rozšířené smyslové vnímání.

Foto: Pixabay

Šaman se najednou ptal, jestli už jsou všichni v pořádku, aby ukončil ceremonii. Bylo po 3. hodině ranní, ale mně přišlo, že musí být maximálně půlnoc. Sice se mi nechtělo přestat poslouchat šamanovy zpěvy ikaros, které mám v oblibě, ale nechtěla jsem ostatní blokovat. Také jsem si přišla již zcela bez vlivu.  To se však změnilo, když jsem si stoupla, návrat do reality byl jiný, byla jsem stále mimo a nebyla jsem schopná chůze. Alan mě proto musel odvést do našeho bungalovu.

Ach ta rána…

Ráno jsem sice strávila na záchodě, ale nebylo to tak zlé. Co ale bylo báječné, byl úžasný, nepopsatelný pocit pročištěného těla, který mi vydržel ještě několik měsíců a kvůli kterému jsem si řekla, že to musím znovu opakovat.

Ayahuasca a těhotenství?

O 8 let později se koná naše svatba, jak jinak než v džungli, respektive co nejblíže k ní. Dvanáct z dvaavaceti Čechů, kteří přijeli na svatbu, má zájem vyzkoušet ayahuascu. Jet do rezervace bohužel všichni nemohou a proto domlouváme ověřeného šamana sídlícího na farmě zhruba půlhodiny za městem.  Obřad začíná již v 7 hodin a každý z účastníků chce řešit něco jiného, většina to chce jen zkusit, někdo se chce zbavit jisté závislosti a další diskutují své problémy pouze se šamanem. Já mám cíl jasný – pročistit si opět tělo (ráda bych někdy v budoucnu otěhotněla).

Moje sestřenka před začátkem obřadu.  Foto: Kateřina Buckingham

Nežádám proto další dávky, na rozdíl od kamarádů, kteří si řeknou až o trojnásobnou dávku. I když zpětně přemýšlím, že bych klidně dvojitou dávku snesla. Tentokrát mi totiž přijde méně „hnusná“ a asi i méně koncentrovanější se slabšími účinky. Halucinace jsou tudíž menší, vybavuji si ženskou postavu (ducha rostliny?) vstupující oknem ke mně dovnitř.

Obřad končí kolem půlnoci. Já již jsem tentokrát zcela probraná. Někteří by však rádi pokračovali, jak se později dozvídám. Reakce mých přátel na ayahuascu jsou různé, jak tomu bývá. Většinou jsou všichni spokojení, halucinace měli různé, objevovaly se barevné vize, zvířata, ale i obří dýmka nahánějící svého závisláka. Kamarádi z toho byli nadšení, jednomu se opravdu na  nějaký čas podařilo zbavit své závislosti.  Ale pouze na čas. Protože se sebou dále nepracoval, závislost se za nějaký čas zase obnovila.

Já jsem jen trochu zklamaná, netušila jsem, že prostředí bude mít takový vliv. V džungli jste obklopeni neustálou proudící energií, slyšíte i cítíte to množství zvířat a rostlin kolem vás, což velmi ovlivní váš prožitek. Na farmě to bylo příjemné, žádné město, hluk, ale s prožitkem z džungle nesrovnatelné (nedokážu si ale představit, jak musí obřady vypadat ve městech, taky takové jsou…).

Happyend?

A na závěr happyend? Ano, pár dní po vyzkoušení ayahuascy jsem opravdu otěhotněla. Tak brzy jsem to nečekala (plánovala jsem ještě svatební cestu na Galapágy… ). Holčička se jmenuje Rosario (peruánské 7. nejčastější jméno) a česky prostě Rozárka. 

Edit: Pár hodin po znovupublikování tohoto článku se dozvídám, že zemřel jeden z nejlepších šamanů – don Ignacio z kmene Esa-eja, který žil v komunitě Infierno u Puerta Maldonada. Je o něm natočeno i několik dokumentů.

JAK SE PŘIPRAVIT NA OBŘAD  S AYAHUASCOU

  1. Zdravotní stav – musíte být zcela zdraví a neužívat ŽÁDNÉ léky!!! Toto je nesmírně důležité, jinak riskujete své zdraví i život (úmrtí spojená s ayahuascou a užíváním léků nejsou vzácností).
  2. Dieta – v den konání ceremoniálu je třeba držet dietu – lehká snídaně i oběd a po něm již nic. Pro lepší očistný účinek je vhodné jíst lehká jídla i v následujících dnech. Alkohol je samozřejmě zapovězený.
  3. Relaxace – v den užití ayahuascy je vhodné relaxovat, odpočívat a duševně se připravovat na ceremoniál.
  4. Vhodné místo i šaman – pro obřad je vhodné najít zkušeného šamana, který ceremoniály nepořádá výhradně za účelem získání peněz od nezkušených turistů. Osobně doporučuji vyzkoušet ayahuascu v džungli, má to zcela jinou atmosféru než na jiných místech.

Chystáte se do Peru a máte zájem o ayahuascu?

Doporučuji vám nebrat to jako součást výletu, zážitek ve smyslu jeden den si podívám na toto místo, další den si dám ayahuascu a další zase frčím dál. Doporučuji v džungli zůstat alespoň pár dní, aby si odpočinulo tělo i mysl a odpojilo se od ruchů ostatního světa.

Pokud chcete poradit vhodná místa, tak:

  1. V Itinerářích pro cestování po vlastní ose naleznete tip na lodge v Iquitos, kde dělají ceremonie (ayahuasca i kambo). Mám tip i na jedno místo i dobrého šamana v rezervaci Tambopata, mohu vám ho následně napsat. Kontakt dávám jen vážnějším zájemcům, kteří se chtějí zdržet několik dní, jde jim o léčení, očistu, vyřešení problémů fyzické nebo psychické schránky, ne pouze o „zážitek“.
  2. Mohu vám vypracovat cestu na míru se zařazením ceremonií a následným dalším plánem po zajímavých místech Peru se všemi mými místními kontakty. Cestu pak zvládnete bez obtíží po vlastní ose.

 

Jinak nedávno jsem natočila zajímavý rozhovor s Jirkou Hokrem o jeho cestách za šamany do Peru Ekvádoru, o ayahuasce, san pedru i hledání životní vize. Podívat se na něj můžete zde.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokud vás zajímají další příběhy s ayahuascou a šamany, všechny moje historky ze života v Amazonii jsem sepsala do e-knihy Příběhy z džungle.

Pokud se vám článek líbil a nechcete přijít o nové články, můžete se přihlásit k jejich odběru.

Plán cesty do Peru

Plánujete cestu do Peru a máte mnoho otázek? Využijte online průvodce Jak naplánovat cestu do Peru. Dozvíte se zde, jak je to v Peru se zdravotnictvím, jaké očkování je doporučené i mnoho dalšího.

Nebo mrkněte se na podrobné plány cest.

Ráda představuji lidem krásy Peru i příběhy zdejších lidí. Peru je moji milovanou zemí, kde jsem nějaký čas žila, měla svatbu a kam se každoročně vracím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Vítězslav Žurek napsal:

    Někdo má nějaký tip na Ayahuascu trochu blíže než v Peru? 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.