Jak mi ayahuasca (možná) změnila život

A také pár rad pro ty, kteří chtějí vyzkoušet ayahuascu, liánu mrtvých

Když jsem před deseti lety prvně odcestovala na biologickou stáž do amazonského pralesa, měla jsem v plánu vyzkoušet také ayahuascu. Něco jsem měla načteno z knížek a internetu a fascinovaly mě obrazy Pabla Amaringa. Nejvíce jsem se však o ní dozvěděla v rámci mé práce, kdy jsem téměř každý týden poslouchala historky turistů o tom, co při užití ayahuascy spatřili a vnímali.

Pracovala jsem necelé dva roky v peruánské rezervaci Tambopata v ekoturistickém středisku (ecolodge) jako Resident Naturalist, což byl terénní asistent mnoha biologických výzkumů, které zde probíhaly. Součástí byli i interakce s turisty, lodge patřil mezi destinace podporující udržitelný turismus, většina turistů byla tedy velmi příjemná a otevřená. A tak se po každém ceremoniálu ráno při snídani rozebíraly halucinace, vize a zážitky. Občas bylo vidět, že někteří jsou ještě „pod parou“ (ceremoniál začínal v 9 večer a končil okolo 3 ráno).

Co je ayahuasca
Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) je liánovitá rostlina, která je používána pro výrobu halucinogenního nápoje původními indiánskými kmeny v Amazonii. V kečuánštině znamená „liána mrtvých“ či „liána duše“.
Tradičně je užívána jako prostředek k léčení, dále pro komunikaci se světem duchů a při dalších rituálech. Nápoj připravuje zkušený šaman a pro různé účely míchá ayahuascu s jinými bylinami. V případě užití turisty je nejčastěji smíchána s rostlinou s kečuánským názvem chacruna (Psychotia viridis), která je z větší části zodpovědná za halucinogenní účinky.

Šaman nápoj připravuje pouze z určitých lístků a jeho příprava mu zabere několik hodin. Výsledkem je hustá hnědá tekutina nevalné zemité chuti, která způsobuje změny smyslového vnímání. Při jejím požití se často dostavuje průjem a zvracení, což je důležitý proces očisty těla. Při obřadu šaman vždy dohlíží na jeho účastníky, zpívá písně ikaros na přilákání duchů rostlin a v případě negativních či nežádoucích reakcí a halucinací dokáže zasáhnout a daného člověka „vrátit zpět“.

Ayahuasca – liána Foto: Apollo – Ayahuasca Vine_16| Flickr | Licensed under Creative Commons 2.0.

Hadi, jaguáři a obrovský hmyz

Většina halucinací, které turisté zažili, byla v podobě hadů, jaguárů a dalších živočichů z džungle, nechyběl ani obrovitý hmyz! Až na výjimky se však nejednalo o negativní halucinace! Lidé to většinou vyprávěli s jistou fascinací a zájmem, že se jim podařilo dostat do jiných světů. Šaman vždy účastníky „hlídá“,  v případě negativních pocitů začne na danou osobu foukat tabákový dým a „přivede ji zpět“, tzn. že se dostane ze špatných halucinací.

To se stalo i mé kamarádce Alejandře, která nemohla ani promluvit, tak zakopala nohou a šaman ji během několika minut dostal zpět pomocí písní ikaros a tabákového dýmu. U ceremoniálu byl vždy přítomný i místní průvodce mluvící anglicky (tj. často můj manžel) pro případ potřeby.

Vyobrazení vizí při ayahuasce. Foto: Leonardo Inuma Pezo 6| Flickr | Licensed under Creative Commons 2.0.

40 nahých tančících Maďarů

Pro pobavení jsme turistům vykládali historku, která se zde stala těsně před mým příjezdem. Přijelo sem 40 maďarských turistů, pravděpodobně jakási sekta či podobné uskupení s jediným cílem – vyzkoušet ayahuascu. Šamanovi se to moc nezamlouvalo, jak množství, tak lidé, ale pro prosbách, že do Peru přijeli kvůli ayhuasce a přímluvě manažera lodge, tedy svolil a připravil větší množství nápoje.

Večer se konal tradiční obřad, který si však Maďaři zanedlouho začali organizovat po svém. Některým přišel účinek ayahuascy slabý – nápoj má lidi rozdílné účinky, u někoho může mít pomalejší nástup, rovněž množství bývá pro každého jiné. Šaman proto v průběhu ceremonie některým účastníkům ještě přidává, pokud ho požádají. V tomto případě si přídavek vyžádali skoro všichni a někteří si ještě pro zesílení účinku donesli vlastní alkohol.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Zaměstnanci, vědci a pár ostatních „normálních“ turistů nestačili za chvilku zírat, jak se na fotbalovém hřišti svlékají Maďaři donaha, chytají se za ruce, vydávají skřeky a tančí v kruhu. Poté se rozprchli do okolí. A místní pracovníci nevěděli, co dříve – zda hasit oheň, který se Maďaři snažili rozdělávat, či uklízet pozvracená místa. K dovršení všeho si jednomu Maďarovi podařilo propašovat ayahuascu a nalít ji do láhve koly s rumem a následně ji nabídnou jednomu turistovi, který netušíc o co jde, to vypil. Naštěstí to byl mladý a chápavý Holanďan, který z této situace již nic dalšího nevyvozoval.

A jak to dopadlo? Následující den byli Maďaři odvezeni zpět do města a manažer ani šaman nechtěli o podobných skupinách a o Maďarech ani slyšet.

Foto: Pixabay

Relaxace je důležitá

Toto byl však výjimečný případ, všechny ostatní ceremonie probíhaly bez komplikací, i ta moje první. Na svoji první ayahuascu jsem se nijak zvlášť nepřipravovala, dodržela jsem lehkou dietu (viz informace níže Jak se připravit na ayahuascu). Nějak se však ke mně nedostala informace, že bych ten den neměla mít větší fyzickou aktivitu, abych ceremoniál neprospala (spát turisty na ceremoniálu jsem nikdy neviděla, tak mne to ani nenapadlo). Ráno jsem tedy vstala o půl páté, šla provést monitoring papoušků krmících se každé ráno na solisku nad řekou a poté se s mačetou věnovala údržbě stezek v džungli.

Sluch jako kočka

Obřad začal v 9 hodin, jako obvykle. Probíhal mimo areál ve velkém bungalovu, který byl vyhrazen pro přednášky a podobné akce. Na zemi měl každý účastník připravenou matraci, kbelík na zvracení (pro případ, kdyby to nestihl na blízký  záchod) a toaletní papír. Šaman každému podal „panáka“ hustého hnědého nápoje nevalné zemité chuti a začal zpívat písně zvané „ikaros“ na přilákání duchů rostlin.

Přišlo mi, že jsem měla delší nájezd, dlouho se nic nedělo a také jsem upadla do polospánku kvůli brzkému vstávání i fyzické námaze daný den. Vybavuji si barevné sny a příjemné vidiny. Okolí se mě často ptá, k čemu bych to přirovnala, tak nejblíže to mělo z mé zkušenosti k LSD. Pak jsem se trochu více probudila a mám pocit, že ayahuasca na mne začala více působit. Sluch jsem měla jako kočkovitá šelma, slyšela jsem pohyb každého zvířete, každý pohyb listu. Byl to zajímavý a příjemný pocit, mít takto rozšířené smyslové vnímání.

Šaman se najednou ptal, jestli už jsou všichni v pořádku, aby ukončil ceremonii. Bylo po 3. hodině ranní, ale mně přišlo, že musí být maximálně půlnoc. Sice se mi nechtělo přestat poslouchat šamanovy zpěvy ikaros, které mám v oblibě, ale nechtěla jsem ostatní blokovat. Také jsem si přišla již zcela bez vlivu.  To se však změnilo, když jsem si stoupla, návrat do reality byl jiný, byla jsem stále mimo. Manžel mě proto musel odvést do našeho bungalovu.

Ach ta rána…

Ráno jsem sice strávila na záchodě, ale nebylo to tak zlé. Co ale bylo báječné, byl úžasný, nepopsatelný pocit pročištěného těla, který mi vydržel ještě několik měsíců a kvůli kterému jsem si řekla, že to musím znovu opakovat.

Ayahuasca a těhotenství?

Střih – o 8 let později se koná naše svatba, jak jinak než v džungli, respektive co nejblíže k ní. Dvanáct z dvaavaceti Čechů, kteří přijeli na svatbu, má zájem vyzkoušet ayahuascu. Jet do rezervace bohužel všichni nemohou a proto domlouváme ověřeného šamana sídlícího na farmě zhruba půlhodiny za městem.  Obřad začíná již v 7 hodin a každý z účastníků chce řešit něco jiného, většina to chce jen zkusit, někdo se chce zbavit jisté závislosti a další diskutují své problémy pouze se šamanem. Já mám cíl jasný – pročistit si opět tělo (ráda bych někdy v budoucnu otěhotněla).

Moje sestřenka před začátkem obřadu.  Foto: Kateřina Buckingham

Nežádám proto další dávky, na rozdíl od kamarádů, kteří si řeknou až o trojnásobnou dávku. I když zpětně přemýšlím, že bych klidně dvojitou dávku snesla. Tentokrát mi totiž přijde méně „hnusná“ a asi i méně koncentrovanější se slabšími účinky. Halucinace jsou tudíž menší, vybavuji si pouze ženskou postavu (ducha rostliny?) vstupující oknem ke mně dovnitř.

Obřad končí kolem půlnoci. Já již jsem tentokrát zcela probraná. Někteří by však rádi pokračovali, jak se později dozvídám. Reakce mých přátel na ayahuascu jsou různé, jak tomu bývá. Většinou jsou všichni spokojení, halucinace měli různé, objevovaly se barevné vize, zvířata, ale i obří dýmka nahánějící svého závisláka Já jsem jen trochu zklamaná, netušila jsem, že prostředí bude mít takový vliv. V džungli jste obklopeni neustálou proudící energií, slyšíte i cítíte to množství zvířat a rostlin kolem vás, což velmi ovlivní váš prožitek. Na farmě to bylo příjemné, žádné město, hluk, ale s prožitkem z džungle nesrovnatelné (nedokážu si ale představit, jak musí obřady vypadat ve městech, taky takové jsou…).

Happyend?

A na závěr happyend? Ano, pár dní po vyzkoušení ayahuascy jsem opravdu otěhotněla a opravdu jsem to tak brzy nečekala (plánovala jsem ještě svatební cestu na Galapágy… ). Holčička se jmenuje Rosario (peruánské 7. nejčastější jméno) a česky prostě Rozárka. Ayahuascu určitě v budoucnosti znovu vyzkouším, stejně jako původní obyvatelé – za účelem pročištění těla. A pokud máte zájem, nebo váháte, zda to zkusit, mám  zde pro vás pár rad a doporučení.

JAK SE PŘIPRAVIT NA OBŘAD  S AYAHUASCOU

 1. Zdravotní stav – musíte být zcela zdraví a neužívat ŽÁDNÉ léky!!! Toto je nesmírně důležité, jinak riskujete své zdraví i život (úmrtí spojená s ayahuascou a užíváním léků nejsou vzácností).
 2. Dieta – v den konání ceremoniálu je třeba držet dietu – lehká snídaně i oběd a po něm již nic. Pro lepší očistný účinek je vhodné jíst lehká jídla i v následujících dnech. Alkohol je samozřejmě zapovězený.
 3. Relaxace – v den užití ayahuascy je vhodné relaxovat, odpočívat a duševně se připravovat na ceremoniál.
 4. Vhodné místo i šaman – pro obřad je vhodné najít zkušeného šamana, který ceremoniály nepořádá výhradně za účelem získání peněz od nezkušených turistů. Osobně doporučuji vyzkoušet ayahuascu v džungli, má to zcela jinou atmosféru než na jiných místech.
  Pro zprostředkování ceremoniálu se zkušeným šamanem v Peru se na nás můžete kdykoliv obrátit.

V ecolodgi Explorer’s Inn, kde jsme s manželem 2 roky pracovali a já zde měla ty nejhezčí prožitky s ayahuascou, vám můžeme zprostředkovat 10 % slevu. Stačí nám napsat. 😉

Pokud plánujete cestu do Peru a máte mnoho dotazů, využijte našeho online průvodce Jak naplánovat cestu do Peru. Dozvíte se zde, jak je to v Peru se zdravotnictvím, jaké očkování je doporučené i mnoho dalšího.

Společně s mým manželem původem z Peru ukazujeme lidem krásy této země. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Vítězslav Žurek napsal:

  Někdo má nějaký tip na Ayahuascu trochu blíže než v Peru? 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Rubriky
 • Jak naplánovat cestu do Peru

  Chystáte se do Peru a máte mnoho otázek? Nejdůležitější informace naleznete v tomto e-booku. Dozvědět se více

 • Nejnovější příspěvky