Příběhy z džungle

Rádi čtete autentické příběhy ze života v cizích zemích?

Podělím se s vámi o veselé i smutné historky z peruánské Amazonie, kde jsem nějaký čas žila.

Zajímá vás: 

  • jak žijí místní? Co je trápí a co řeší? Jaký mají pohled na svět?
  • jaké to je navázat vztah s o 7 let mladším Peruáncem uprostřed džungle? Proč je pro cizinky „nebezpečná" tzv. jungle fever? 
  • jak mě Peruánci přijali a jak se ke mě chovali?
  • čemu mě naučil život v džungli a v jiné kultuře?  S jakými problémy jsem tam bojovala a co mi to přineslo?
  • čemu věří místní? Jak to mají se spiritualitou, léčivými rostlinami a šamany?

„Příběhy z džungle som zhltla takmer na posedenie. Veľmi sa mi páčia jej osobné príbehy zo života v cudzej krajine, bez akéhokoľvek prikrášľovania reality a s triezvym pohľadom na svet." 

Annamária Drgoňa Rakovská, cestovatelka, autorka knihy Kollasuyu 

Co jsou Příběhy z džungle?

E-kniha se skutečnými příběhy, které jsem zažila během mých dvou let života v peruánské Amazonii. Jsou to veselé i smutné příběhy zdejších lidí i historky z mého života z pohledu „gringy", která se potkává s odlišnou mentalitou Peruánců a lidí z džungle. 

Byla to neuvěřitelná cesta. Elisban šel sedmimílovými kroky, při kterých obratně přeskakoval kořeny, bahno a vyhýbal se trnitým palmám, ale zároveň mi stihl i o všem vyprávět.
„Hele, támhle spí tukani, tady mají hnízdo vřešťani, tam zase v té tůni jsou kajmani trpasličí. Slyšíš, jak to kajmaní mládě volá matku?“

Vyrazili jsme se soumrakem (v husté džungli je už kolem půl šesté šero). Já jsem za ním jen vlála a stihla mu akorát tak vše odkývat. Mezitím se ještě dorozumíval takovými nízko položenými zvuky se zkušeným průvodcem Cristianem, který šel s Laurou po druhé stezce vedoucí k jezeru. Stezka vedla paralelně s tou naší, jen byla cca 2 km vzdálená. Přišlo mi to jak z dobrodružného filmu.

Volali jsme na ztracenou Saru, ale ta se stále neozývala...

„Je velmi zajímavé, co vše Zuzka zažila, její pohled na život v džungli, na lidi, kteří tam žijí. Líbí se mi, že je to napsané z jejího pohledu, ale zároveň popisuje i pohled těch kteří tam žijí. Je to jednak hodně osobní, píše tam o sobě a jak různé situace prožívala.  Zároveň popisuje mnoho zajímavostí, které člověk nezná – od monitoringu kajmanů přes život papoušků až po místní etnika. Jsou tam naučné věci, fakta i tradice. Člověk se dozví, jak se žije v džungli i ve městě."

Lucia Piptová de Nina, Slovenka žijící v Peru

O čem se konkrétně dočtete?

  • jaký byl můj největší kulturní šok v Peru a co mě na Peruáncích nejvíc štvalo
  • proč jsem do džungle nevycházela bez mačety
  • jaký je život biologa v tropickém deštném lese - bojuje více s tarantulemi nebo plísní a komáry? 🙂
  • jak mne přijala Alanova rodina, jaké je to mít peruánskou tchyni a co mne nejvíce překvapilo
  • jak náš vztah málem zničil šaman

a co se ještě dozvíte...

  • jak se kamarádka ztratila v džungli
  • tragický příběh mého největšího učitele o životě v džungli
  • jak to mají Peruánci s věrností a rodinou
  • jaké je to koupat se s kajmany a piraněmi
  • čeho se v džungli nejvíce bojím
  • a mnoho šílených historek s Peruánci i turisty, kteří do džungle přijížděli - například jak jsem málem otrávila Korejce nebo proč po džungli běhalo 40 nahých Maďarů

Řidič Melecio velmi rád vtipkoval a byl naprosto upřímný. Pamatuji si na jeden rozhovor s ním cestou do přístavu.

Melecio: „Checa, kolik ti vůbec je?“
Já: „26.“
Melecio: „Cože?! To už jsi pěkně stará! Jaktože nemáš děti??? To už seš docela za zenitem.“
Já: „Hahaha, já si přijdu mladá. Děti ještě mít nemůžu, jsem tu jako dobrovolník. Až budu chtít mít děti, musím mít prvně nějaké peníze, něco našetřeno.“
Melecio propukl v ohromný záchvat smíchu: „Hahaha, hahaha, ty jsi vtipná, na co potřebuješ peníze k tomu, abys měla děti. Hahahaaa.“ Smíchy skoro brečel, až jsem měla obavy, aby nesjel ze silnice.

Zpětně mu dávám pravdu, tedy v tom o penězích a dětech. Mladá si ale přijdu stále.

O autorce - Zuzka Bartáková

Vystudovala jsem biologii a v letech 2008-2010 jsem pracovala v ekoturistickém středisku uprostřed rezervace Tambopata v peruánské Amazonii jako biolog-dobrovolník.  Zamilovala jsem si nejenom Peru, ale i jednoho Peruánce a poznala tak peruánskou kulturu více do hloubky. Do Peru se každoročně na pár měsíců vracím.
Věnuji vzdělávání a zároveň pomáhám lidem naplánovat a užít si jejich vysněnou dovolenou v Peru tak, aby na ni s nadšením vzpomínali až do konce života.  🙂

Proč jsem napsala Příběhy z džungle?

Svůj život jsem si postupně zvykla popisovat v článcích a občas i příspěvcích na sociálních sítích.  Jít ale otevřeně s „kůží na trh" je trochu náročné, velké vystoupení z „komfortní zóny". Některé popisované věci totiž o mě neví ani má nejbližší rodina a přátelé. 

Nic není náhoda a k sepsání těchto příběhů vedlo několik důvodů:

  • mnoho lidí se mě ptá na život v Peru, Amazonii, na místní... nebo na to, jaké je to žít a pracovat v Peru,

  • chci ukázat, že ani v tropickém ráji, kde se lidé stále smějí, není život idylka. Že každý bojujeme své větší či menší bitvy, o kterých okolí mnohdy nemá tušení,
  • motivovat ty z vás, kteří o podobném pobytu či cestě uvažují - jděte do toho! I přes problémy vám pobyt v cizí zemi mnohem více dá než vezme,
  • chci vás i pobavit neuvěřitelnými historkami s Peruánci a ukázat pohled na svět jejich očima,
  • a neposledním důvodem je i to, že jsem se ocitla v další životní etapě... a doba koronovirová mi dala čas toto sepsat.

„Je to opravdu ze života, bez příkras a na rovinu. Některé věci mě lehce šokovaly, ale život není jen růžový a tady je to napsáno napřímo, ať se mi to líbí, nebo ne. A je to super. Plné zajímavostí."

Markéta Sloka, Malby s duší

Nekupujte Příběhy v pytli,
podívejte se na ukázky:

Cena 

Elektronická kniha ve formátu pdf, epub a mobi. Ihned po zaplacení ji obdržíte na váš e-mail.
179 Kč
Sada 2 e-knih za výhodnější cenu. Cena samostané kuchařky je 199 Kč.
269 Kč

Dárek - s nákupem e-knihy získáte:

Záleží mi na tom, abyste byli 100% spokojeni.
Pokud by Příběhy z džungle nesplnily vaše očekávání, zašlu vám do 14 dní peníze i bez udání důvodu. 😉 

Proč e-kniha?

  • Je interaktivní - mohu přidávat odkazy
    Chci, abyste měli co nejvíce autentický zážitek. 🙂 Hlas vřešťana, který vás vyděsí při první noci v džungli, se velmi těžko popisuje, to prostě musíte slyšet. Nebo hlas ptáka potu velkého, který zase vyděsil jednoho turistu sedícího v kadibudce natolik, že si při úprku ani nestačil natáhnout kalhoty. Přidávám také odkazy na další zajímavosti - třeba na skvělý dokument o šamanských rituálech, které zmiňuji.

Markéta Sloka: „Odkaz na mravence je perfektní, s nadšením jsem přečetla pár stránek navíc."

  • Mohu kdykoliv přidat další obsah nebo fotografie
    Pokud by se našlo více nadšenců jako z referencí. I když trilogie rozhodně psát nehodlám. 🙂

Markéta Sloka: „Je to peckáááá, mohlo by to být aspoň na 3 díly tak o 300 stranách. Prostě musíš časem sepsat Mé dva roky v džungli 1, 2, 3."

  • Zatím to tak cítím
    Napsala a spoluvytvořila jsem už několik tištěných publikací a vím, že to není jednoduché. Ráda teď budu tvořit po svém.

E-knihu je případně možné si vytisknout. Není zabezpečena proti tisku.

Děkuji prvním čtenářům...

Příběhy z džungle jsem měla možnost číst už při jejich vzniku. Zuzka mi je posílala kapitolu po kapitole a já se vždy nemohla dočkat pokračování. Je to pro mě neskutečně poutavě napsané. Těšila jsem se, co tam bude, jak to bude pokračovat, co se zase nového dozvím, proto jsem ji občas doslova uháněla, zda už nemá pokračování. Je velmi zajímavé, co vše Zuzka zažila, její pohled na život v džungli, na lidi, kteří tam žijí. Líbí se mi, že je to napsané z jejího pohledu, ale zároveň popisuje i pohled těch kteří tam žijí. Je to jednak hodně osobní, píše tam o sobě a jak různé situace prožívala. Ale zároveň popisuje mnoho zajímavostí, které člověk nezná – od monitoringu kajmanů přes život papoušků až po nativos – místní etnika. Jsou tam naučné věci, fakta i tradice. Člověk se dozví, jak se žije v džungli i ve městě. Kdybych to četla a v životě nebyla v Peru, chtěla bych hned jet přesně na to samé místo, kde se toto odehrává. 🙂 Ještě se mi líbí otevřený závěr, těším se na pokračování, i když nevím, zda nějaké bude. Ale třeba? (nechci prozrazovat…).
Lucia Piptová de NinaSlovenka žijící v Peru
Zuzkin e-book Příběhy z džungle som zhltla takmer na posedenie. Veľmi sa mi páčia jej osobné príbehy zo života v cudzej krajine, bez akéhokoľvek prikrášľovania reality a s triezvym pohľadom na svet. Hoci Zuzku osobne nepoznám, tak e-book mi o nej veľa prezradil a veľmi sa mi páči ako sa nechá unášať životom a prijme každú výzvu, ktorá nech dopadne ako chce, vezme si z nej len to pozitívne ako dobrú skúsenosť do života. Pozitívne hodnotím prikladanie „odborných“ koloniek do cestopisu, kde sa čitateľ dozvie mnoho zaujímavých informácií z džungle. Taktiež sa mi páčia odkazy v e-booku, kde sa môžem preklikať k videám a tak pod. a bližšie si predstaviť, čo mala autorka na mysli. Jedinú pripomienku mám len k dĺžke jej príbehov, pretože by mohli byť oooveľa dlhšie, nakoľko sú fakt zaujímavé a skvele sa čítajú! Sama som Peru a krajiny Južnej Ameriky niekoľkokrát navštívila, no džungľa ma nikdy nelákala, ale mám pocit, že po prečítaní tohto cestopisu to prehodnotím 😎.
Annamária Drgoňa Rakovskácestovatelka, autorka knihy Kollasuyu alebo naprieč Argentínou a Chile
Zuzku a její Cestujeme po Peru sleduji již delší dobu. Očekávala jsem tedy pořádnou dávku zajímavostí, ale příběhy z džungle mě naprosto pohltily svojí autentičností, životem bez příkras, avšak s humorem jejím vlastním .) Bioložka, která se zamilovala do amazonské džungle, i přestože původně snila o Africe a v Peru se jako dobrovolnice ocitla tak nějak náhodou .) Díky tomu však teď máme jedinečnou možnost zažít (z bezpečí domova 🙂 ) její strhující příběhy z několikaletého pobytu. Příběhy veselé, ale i děsivé, při kterých mi naskakovala husí kůže, nebo naopak probudily moji zvědavost o jejich tradice, fiesty. Příběhy, které ve mně zasely malého červíčka se do Peru jednou vydat (samozřejmě se Zuzkou jako průvodkyní na jedné z cest, které pořádá). Zatím se budu vracet k této knížce, kterou vřele doporučuji, ať už plánujete cestu do Peru či ne, nebo máte-li rádi cestopisy, od kterých oko neodtrhnete.
Mám moc ráda příběhy, takže už jenom stručný popis Příběhů z džungle mě nadchnul. I když jsem si ke čtení vybrala nejnemožnější dobu, nemohla jsem si pomoct a potřebovala jsem číst. Tady přichází má jediná výtka. Je to krátké. Potřebovala bych párset stránkovou trilogii minimálně, z dvouletého pobytu na to musí být materiálu až až. 🙂 Je to opravdu ze života, bez příkras a na rovinu. Některé věci mě lehce šokovaly, ale život není jen růžový a tady je to napsáno napřímo, ať se mi to líbí, nebo ne. A je to super. Plné zajímavostí. Neumím si představit jen tak sedět sama v noci v džungli. Měla bych pocit, že mě něco musí sežrat, natož prostě jen tak jít stezkou pár kilásků zpátky do lodge. Knížka ukazuje lidi, zemi a jinou kulturu bez růžových klapek na očích, bez nějakých serepetiček a blýskátek okolo. Je to pro mně přístupnější, reálnější. Taky jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, třeba že na Vánoce tam jet nechci. 😀 Odkaz na mravence je perfektní, s nadšením jsem přečetla pár stránek navíc.
Markéta Sloka Malby s duší
Příběhy z džungle jsem musela přečíst za jednu noc, ačkoliv to mělo původně být jen krátké čtení před spaním. Zuzka poutavě popisuje svá dobrodružství v amazonské divočině, která jsou plná nevšedních zážitků a příběhů, od kterých se člověk nemůže odtrhnout. Knížka zároveň dává zblízka nahlédnout do života Peruánců, jejich životů, prostředí a kultury, za kterou bych chtěla určitě znovu vycestovat a poznat vše, co jsem ještě nestihla.
Pavlína Ráslovámetodik vzdělávacích projektů
Korekturu jsem si užila. Byla to sranda. Je tam tolik pomíchaných žánrů, že člověka nestihnou unudit odborné věci, ani se nepřesladí telenovelou. Je to jedinečný pohled na jedinečnou zkušenost. Chvilkami bych tam chtěla být s Tebou, jindy ani ne. Fakt super.
Alžběta Vintrovákorektorka knihy - alzbeta.vintrova.cz.