Výlet na Machu Picchu je poměrně nákladnou záležitostí, v článku s praktickými informacemi o cestování na tento novodobý div světa uvádím částku 4-5000,- Kč.
Nejdražší položkou na tomto seznamu je cesta vlakem. Dopravce Perurail je v pronájmu na mnoho let dopředu chilskou společností (Peruánci značně neoblíbenou) a Chilané zde nasadili velmi vysoké ceny.
Existují ale i jiné možnosti, jak se dostat na Machu Picchu. Sice ne tak snadné a jsou časově náročnější, proto je ocení spíše nezávislí cestovatelé s dostatkem času.
Tato varianta je ideální v případě, že nechcete jít několikadenní trek, ale nevadí vám den cesty a něco málo chůze navíc a chcete zároveň něco ušetřit.
Z Cusca či Olllantaytamba je možné jet autobusem (combi) až k Hydroelektrárně (Hidroelectrica), přímá cesta bez zastávek zabere asi 5 hodin (z Cusca). Odsud jdete pěšky 13 km (3-4 hodiny) podél trati až do Aguas Calientes.
Combi jezdící k Hidroelectrica naleznete v Cuscu u Plaza de Armas a jedna cesta stojí kolem 30 solů. Vyjíždí od 7. hodiny ranní. Z Cusca však jezdí k Hidroelectrice i spoustu cestovek (minivanů). Výhodou je, že vás vyzvednou přímo u ubytování a můžete se s nimi domluvit i na zpáteční cestě. Ceny se pohybují kolem 50 solů za jednu cestu. Zpět od Hidroelectricy jezdí combi (colectiva) do cca 15. hodiny.
V Aguas Calientes přespíte a ráno pak vystoupáte na Machu Picchu.
Zde nepočítejte s ušetřením peněz, neboť se jedná se o jeden z nejpopulárnějších treků na světě. Zato si užijete krásných výhledů. Půjdete po původní incké cestě lemované inckými památkami. Provoz, tj. počet lidí jdoucí po této stezce je regulován, a proto ji můžete jít pouze s průvodcem. Cestu je třeba rezervovat minimálně půl roku dopředu přes cestovní kancelář a ceny se šplhají až k 1000 USD za osobu. Cestovní kancelář ale kromě průvodce zajistí i kompletní jídlo a věci na přespaní (stan a spacáky).
Nejčastější je 4 či 5-denní trek (s návštěvou další incké památky Llactapata), možný je ale i zkrácený 2-denní trek.
Více o Inca trail se dočtete v článku Hedvábné stezky nebo v osobnějším článku na blogu Travelhacker.
Alternativou a levnější variantou Inca trailu je tzv. Salkantay trek. Zde není třeba rezervovat místo, ani mít průvodce. V poslední době však vzrůstá počet turistů po něm jdoucích. Krásně Salkantay trek v náročnějším období dešťů popisují Czick on the road na svém blogu.
Je ze všech variant nejtěžším, nejdelším a zároveň nejkrásnějším trekem. Trvá 9-10 dní a navštívíte při něm další velkou a krásnou inckou památku – Choquequirao, které je nazývané sestrou Machu Picchu. Je zatím minimálně navštěvované (může se stát, že tam budete i sami) a probíhá jeho výzkum. Zatím je odkryta asi jedna třetina a odhaduje se, že bude až třikrát větší než Machu Picchu.
Trek je také popsán na blogu MatoVeve have gone mad.
Pokud se chystáte do Peru po vlastní ose, všechny základní informace (počasí, doprava, finance, bezpečnost, očkování, apod.) naleznete v příručce zdarma Jak naplánovat cestu do Peru.
Podrobné plány cest pak najdete v e-knihách To nejlepší z Peru – Itineráře na 2 a 3 týdny.
Feliz viaje!
Pokud se vám článek líbil a nechcete přijít o nové články, můžete se přihlásit k jejich odběru.