Posvátné údolí Inků se nachází mezi Cuscem a Machu Picchu. Je ideální ho zařadit do plánu cesty společně s návštěvou Machu Picchu, nejlépe s přespáním v nějakém městečku či vesnici, abyste se nemuseli vracet stále do Cusca.
Posvátné ho Inkové nazývali pro úrodnou půdu ze sedimentů řeky Urubamby a přívětivé klima pro pěstování brambor, kukuřice a množství dalších plodin.
Je zde proto mnoho inckých památek, na které by vám nestačil ani týden, abyste je všechny poznali. Na Posvátné údolí doporučuji si vyhradit alespoň 2-3 dny. Dělají se sem i jednodenní výlety, ale je to takové „letem-světem“
V Posvátném údolí můžete v klidu strávit i několik dní, půjčit si kolo, motorku nebo auto a podnikat výlety po vlastní ose. Samozřejmě se dá projít i pěšky. 😉
Pokud nemáte moc času na prozkoumání míst po vlastní ose, nejefektivnější je památky objet s agenturou nebo pohodlně s místním řidičem. V itinerářích naleznete kontakty na řidiče i ověřené agentury. Kdo cestuje lowcost – nejlevnější ceny u agentury usmlouváte osobně na místě, nebo se vydejte místní hromadnou dopravou – „colectivos“ do Posvátného údolí vyrážejí z Cusca z ulice Pavitos.
Na památky v okolí Cusca nejde zakoupit vstupenky jednotlivě. Můžete koupit jen vstupenky na vybrané okruhy. Vstupenky nakoupíte v Cuscu nebo u kterékoliv z těchto památek.
I. okruh – Sacsayhuaman, Qenko, Puka Pukara, Tambomachay.
Cena 70 solů, platnost 1 den.
III. okruh – Ollantaytambo, Pisac, Chinchero, Moray.
Cena 70 solů, platnost 2 dny.
Můžete si koupit i kompletní vstupenku za 130 solů, která zahrnuje všechny okruhy a další památky v Cuscu a okolí, a má platnost 10 dní.
Kompletní přehled památek a podmínek Boleto turistico je zde.
Popis vstupenek najdete také v Itinerářích pro cestování po vlastní ose.
Moje oblíbená místa jsem seřadila níže. Během jednoho dne zvládnete autem tak 2-3 památky.
Moje nejoblíbenější incká památka v Posvátném údolí pro nádherné výhledy. Je poměrně rozsáhlá, zahrnuje incké ruiny, terasovitá políčka a na protější straně jsou k vidění i původní hroby (skalní prohlubně). Na základní prohlídku si vyhraďte aspoň 3 hodiny, můžete se ale zdržet déle. Agentura vás vyveze až před vstupní bránu nebo se sem dostanete pěšky ze stejnojmenného městečka, počítejte s cestou vzhůru cca 1,5 hodiny.
Těm, kteří chtějí ochutnat tradiční peruánské morče, doporučuji zajít na oběd na morče (španělsky „cuy“) do vedlejší vesnice Lamay, která je vyhlášená svými restauracemi zvané „cuyerías“ (takové „morčetérie“).
Povrchové solné doly, kde se sůl těží stejným způsobem jako za dob Inků. Je zde zhruba 4500 políček, které vlastní lokální komunita Maras (když se někdo přižení do komunity, dostane prý vlastní políčko). Proto zde neplatí hromadná vstupenka, ale vstup platíte přímo místní komunitě a stojí 10 solů. Nejsnáze se do Salineras de Maras dostanete opět s agenturou, některé agentury sem dělají výlety i na čtyřkolkách. Můžete také přijít pěšky z Urubamby je to tak procházka na 2 hodiny. Prohlídka solných dolů vám zabere necelou hodinku.
Kruhovité zemědělské terasy, které údajně sloužily jako zemědělská laboratoř. V různých úrovních teras bylo odlišné mikroklima a Inkové zde zkoušeli pěstovat rozdílné druhy plodin, aby zlepšili jejich produktivitu a pěstování.
Pokud chcete chcete navštívit Moray pěšky, z Urubamby už je to delší cesta, asi 4 hodiny. Prohlídka vám zabere 1-2 hodiny, záleží jak podrobně si chcete prohlédnout jednotlivé terasy.
Krásně zachovalé incké městečko s ruinami, před kterými naleznete tržnici s typickými peruánskými suvenýry. Do hlavní části inckých ruin se dostanete se vstupenkou, k původním inckým zásobárnám (colcy) na druhé straně hory se dostanete zdarma. Prohlídka hlavní části ruin vám zabere asi 2 hodiny.
Z Ollantaytamba pak většina lidí vyráží vlakem do Aguas Calientes (pueblo Machu Picchu). Jakými spoji se dostat na Machu Picchu naleznete v tomto článku a velmi podrobně je to popsáno i v itinerářích. Pokud chcete ušetřit za vlak, vyhraďte si den navíc. Místním autobusem dojeďte ke stanici Hidroelectrica (3-4 hodiny, když nejsou na cestě problémy… jste ve Peru 🙂 ) a pak musíte poslední úsek (asi 13 km) pěšky podél kolejí až do Aguas Calientes.
Pokud byste měli čas i dostatek sil, můžete si vyjít ke Sluneční bráně (Inti Punku) zhruba 3 hodiny pěšky z Ollantaytamba, odkud jsou krásné panoramické výhledy na zasněžené vrcholky hor.
Městečko nejen s inckými památkami, ale také typické pro tradiční výrobu textilu, především tkaní výrobků z alpaky. V mnoha malých místních dílnách si můžete vyzkoušet kvalitu vlny z lamy alpaky i pozorovat jejich tradiční výrobu.
V blízkosti Cusca (okruh I. na turistické vstupence) pak naleznete následující památky. Pokud by se vám nechtělo platit hromadný vstup nebo jste si chtěli udělat jen procházku, tak památky Qenko a Puka Pukara uvidíte přehledně ze silnice, částečně i Sacsayhuaman.
Dostanete se sem pěšky (obejít je všechny zvládla za den i moje 4letá dcera), nebo se můžete z Cusca popovézt taxi nebo colectivem.
Incká pevnost nad Cuscem, kde se 24.června konají největší incké slavnosti Boha Slunce. Jsou odsud krásné výhledy na Cusco. Prohlídka vám zabere 2-3 hodiny.
Je zde tzv. malé a velké Qenko. Místo bylo pravděpodobně využívané k obřadním účelům. Prohlídka vám zabere tak půl hodinky.
Pokud budete pokračovat od Qenka dále po hlavní silnici, můžete dojít až k Puka Pukara, inckým ruinám, které pravděpodobně sloužili lidem a poddaným incké šlechty jako zastávka při cestě do Posvátného údolí. Prohlídka vám zabere necelou hodinku.
Naproti Puka Pukara (přes silnici) leží Tambomachay, incké ruiny, které podle typu stavby sloužily pravděpodobně incké šlechtě při cestě do Posvátného údolí. Prohlídka vám zabere asi hodinku.
Nachází se nedaleko od pevnosti Sacsayhuaman a jsou zde krásné výhledy na Cusco. Z hlavního náměstí v Cuscu sem půjdete pěšky asi 45 minut.
Je v docházkové vzdálenosti od Cusca (necelou hodinku), ideální na podvečerní procházku. Inkové tento chrám však zasvětily ženské energii, kterou podle nich měsíc (luna) má.
Luna byla často zobrazována jako Bohyně měsíce. Ženská energie se také pojí s plodností, takže sem chodily a chodí ženy nebo páry přinést tzv. „ofrendas“ obětiny s prosbou o početí.
Působivá geologická formace a předincká památka.
Pokud už budete mít dost šutrů a památek :-D, doporučuji:
Malá farma s různými druhy lam, které se tam naučíte jednoduše rozeznávat a navíc je můžete i nakrmit. Mají zde ukázky výroby a barvení vlny z alpaky a v místním (ale dražším) obchůdku si můžete zakoupit výrobky ze 100% alpaky. Nachází se nedaleko Cusca cestou na Pisac.
V okolí Cusca i Posvátném údolí je toho samozřejmě mnohem více. Do článku jsem vám vybrala ta nejzajímavější místa, abych vás příliš nezahltila a nezpůsobila příliš velkou rozhodovací paralýzu :-).
Pro další tipy na zajímavá místa na cestování po Peru můžete využít Itineráře pro cestování po Peru po vlastní ose.
Základní informace k cestě do Peru (počasí, finance, doprava, očkování, zdravotnictví) pak naleznete v příručce zdarma Jak naplánovat cestu do Peru.