Lima – hlavní město Peru, dnes čítající více než 10 milionů obyvatel. Pro mnohé cestovatele je často přestupním místem mezi zaoceánským letem a cestováním po Peru.
Lima však skrývá mnoho zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu.
Níže je několik mých doporučení. Můžete je využít při plánování cest po Peru nebo jimi vyplnit volný čas před odletem domů či do další destinace.
Já osobně se vydávám pryč z letiště, pokud mám více než 5 hodin do dalšího odletu. Méně nedoporučuji, vzhledem k tomu, že doporučená doba dostavení se na checkin při mezinárodních letech jsou 3 hodiny (některé countery zavírají více než 1 hodinu před odletem!). A také doprava v Limě není zrovna ideální, snadno se dostanete do nějaké zácpy. Pokud máte jen několik hodin, doporučuji si zajít na výběžek La Punta či do blízkého přístavu Muelle Sur del Callao (viz bod 5). Zde si můžete projít podél oceánu, navštívit námořní muzeum či si dát ceviche z čerstvých mořských ryb. Cesta taxíkem do přístavu trvá v běžném provozu okolo 30 minut.
Strávený čas: 2-3 hodiny
Turistická klasika, kterou zvládnete i do 2 hodin. Uvidíte Palacio de Gobierno – sídlo peruánského prezidenta, katedrálu Catedral de Lima, radnici Palacio Municipal či Arcibiskupský palác El palacio Arzobispal de Lima s nádhernými vyřezávanými dřevěnými balkony. Mimo náměstí pak nevynechejte Casa de Aliaga, nejstarší dům v Limě, starý jako Lima sama a zdobný palác Palacio Torre Tangle.
Za návštěvu stojí také kostel s klášter sv. Františka – Basílica y Convento de San Francisco a jeho katakomby.
Strávený čas: 1-2 hodiny
Pyramida Huaca Pucllana je takové UFO uprostřed moderní čtvrti velkoměsta. Místo, kde dnes stojí Lima, bylo dříve osídleno Inky a dalšími předkolumbovskými kulturami, proto se v Limě nachází několik ruin a pyramid. Jednou z dobře zachovalých je Huaca Pucllana ve čtvrti Miraflores. Místo je dostupné a krásně nasvětlené i večer (do 22 h). Nachází se zde i malé muzeum.
Strávený čas: 3-4 hodiny
Pokud chcete poznat to nejlepší z předkolumbovské historie Peru, toto muzeum je nejlepší volbou. Jedna část je věnovaná zobrazení erotiky v různých kulturách. Vstup je 30 solů.
Další muzeum, které bych v Limě doporučila, je Muzeum zlata – Museo de Oro.
Strávený čas: dle libosti
Jedna z mých oblíbených aktivit. Malecon je soustava parků na útesech nad oceánem. Parky jsou často doplněny uměleckými sochami, jeden z parků – Parque del Amor je inspirován Gaudím. Z parků vedou cestičky dolů k oceánu.
V parcích nad oceánem se nachází také Lavička Václava Havla. Najdete si na Plazuela Václav Havel.
Strávený čas: dle libosti
Koho by to nelákalo, vykoupat se aspoň trochu v oceánu, že? Pokud Limu navštívíte v jihoamerickém létě (naší zimě), zdá se, že jsou k tomu ideální podmínky. Při koupeli ale počítejte s obouchanými nohami od kamínků, velkými vlnami a chladnou vodou kolem 21 °C. Písčité pláže v Limě (Las Lagunas) jsou bohužel v soukromých rukách a přístup sem mají jen členové klubu. Ostatní pláže jsou kamenité s velkými vlnami (proto zde uvidíte dost surfařů).
Pláž ve čtvrti Mirflores.
Nejčastěji lidé zamíří na pláže ve čtvrti Miraflores, protože to mají nejblíže (dostanete se sem třeba cestičkou podél Parku lásky – viz výše). Na surfování a pozorování západu slunce nad oceánem je to zde ideální.
Nejvíce se mi v poslední době líbí asi pláže ve čtvrti Barranco, kde je pláž částečně písečná (viz foto). Navíc si zde v poklidu můžete vychutnat pivo (na plážích v Miraflores pití alkoholu zakazují).
Krásný je také výběžek La Punta ve čtvrti Callao. Callao je sice čtvrť s horší pověstí, avšak tato část je dobře udržována, hlídána a navštěvována i rodinami s dětmi, zde nemusíte mít o svoji bezpečnost takové obavy. Pláže s mírnějšími vlnami jsou na severní (pravé) straně výběžku.
Hezká je i procházka po výběžku, projít ho celý zabere asi hodinu. Poblíž se nachází i malé námořní muzeum (Museo Naval), nechybí zde ani restaurace a kavárny. Můžete navštívit i přístav Muelle Sur del Callao.
Strávený čas: 4 hodiny
Tento výlet jsem původně zvolila jako alternativu pro mé rodiče, abych se nevláčela několik hodin do rezervace Paracas (Islas Ballestas) a toto místo mě nadchlo. Sice se s lachtany koupat nechtěli :D, nicméně 4 hodinový výlet lodí po oceánu se jim moc líbil. Islas Palomino jsou ostrovy necelou hodinu vzdálené od přístavu Muelle Sur del Callao.
Jsou zde ohromné kolonie lachtanů (je jich snad zde více než v Paracasu) a můžete se vedle nich pod dohledem průvodců koupat. V Paracasu to není možné neboť se jedná o rezervaci. Pozorovat zde můžete i různé druhy mořských ptáků.
Na výlet se vyráží z přístavu Muelle Sur del Callao okolo 9,30, návrat je kolem 12,30. Cena je 120 solů. Výlet je možné domluvit na místě v přístavu, pokud ale chcete mít jistotu, je lepší ho zamluvit předem.
Po skončení výletu doporučuji bod 5 – viz výše – La Punta se nachází v těsné blízkosti. A také murales Monumental Callao (bod 8).
Strávený čas: dle libosti
Ceviche je peruánské národní jídlo z čerstvých mořských ryb a kde jinde si vychutnat čerstvé mořské ryby než právě u oceánu! V horách s čerstvou rybou už nepočítejte, tam si dejte radši morče.
V Limě nemáme oblíbenou restauraci, kvalitních je zde hodně. Vždy se ptáme na doporučení místních poblíže místa, kde se zrovna nacházíme. Dobré a levné restaurace jsou v Callau, vyhlášené jsou pak na Miraflores na ulici Avenida La Mar. Za kouzelnými restauracemi z 19. století se můžete vydat do čtvrti Barranco. A pokud chcete k jídlu kromě výhledů na oceán ještě pozorovat skokana vrhajícího se z útesu do oceánu, navštivte restauraci El Salto del Fraile ve čtvrti Chorrillos. Každou hodinu se vrhá mladík v dobovém kostýmu z útesu v místech, kde podle legendy skočil nešťastný mladík v 19. století. Byl zamilovaný do dívky z vyšších vrstev a doba a její rodina lásce nepřála.
8) Zažít jihoamerické sociální umění – murales
Strávený čas: dle libosti, ale hodinka většinou stačí
Za murales (velkoplošné malby na stěnách ve veřejném prostoru) doporučuji vyrazit na 2 místa – do čtvrti Callao nebo Barranco (dle vašich časových možností) .
Strávený čas: 1-2 hodiny
Tato turistická atrakce mě tolik neoslovila, ale Peruánci sem chodí většinou rádi. Vodní fontány se nacházejí v Parque de la Reserva ve čtvrti La Victoria a jsou hezké i ve dne, hlavní show však začíná se setměním. V 19:15, 201:15 a 21:30 začíná světelná vodní show doprovázená hudbou a také neustálým pískáním hlídačů na píšťalky na ty, kteří se pohybují, kde nemají. Na mne trochu přelidněno, ale známým se zde líbilo. Vstup je 4 soly, více na jejich stránkách.
10) Navštívit park s největší koncentrací koček na světě – Kennedy Park/Parque Central de Miraflores
Strávený čas: dle libosti
Toto není turistická atrakce, je to můj tip na příjemný park se spoustou koček. Jde o místní park ve čtvrti Miraflores, kde se ráda potkávám se svými známými z Limy. Poté se přesuneme vždy do nějaké dobré restaurace, v oblibě máme např. Rústica.
Park je ale vyhlášený množstvím koček, které si navykli, že je zde lidé krmí. Zástupy koček můžete spatřit především večer. Takový ráj pro kočkomily.
Jo a v tomto parku (stejně jako i na některých jiných místech v Limě) je zakázaný alkohol na veřejnosti. Ale policajti jsou zde milí a rádi vám vysvětlí, kam se s pivkem můžete přesunout. Otestováno skupinkou Čechů. 🙂
Máte z Limy nějaký zajímavý zážitek či tip na další zajímavé místo? Pište do komentářů 😉
Pokud plánujete cestu do Peru a máte mnoho dotazů, využijte online průvodce Jak naplánovat cestu do Peru. Nebo mrkněte na podrobné plány cest. Dozvíte se zde, jak nejlépe cestovat v rámci Peru i mnoho dalšího.